کفپوش تاتامی نوعی حصیر است که در اتاق های سنتی ژاپنی ها استفاده می‌شود. آیا میدانستید کلمه تاتامی از ریشه کلمه تاتامو به معنی انباشته کردن می‌آید؟ حتی کلمه تاتامی در قدیمی ترین کتاب های ژاپنی در سال 712 برای اولین بار آورده شده است.

کفپوش تاتامی

«کفپوش های تاتامی ژاپنی»

تشک تاتامی چیست؟

کفپوش تاتامی در زمان های قدیم، ژاپپنی ها کف خانه های خود را با چوب می‌ساختند و تشک تاتامی که در اوایل تاریخ تولیدشان نازک تر بودند در خانه های افراد ثروتمند و مرفه به عنوان جایی برای نشستن استفاده می‌شدند.
بعد ها نجیب زاده گان و سامورایی ها روی تاتامی یا حصیر بافته شده به نام گوزا می‌خوابیدند، در همین حال مردمان عادی از حصیر و یا نی گشاد برای زیر انداز خواب خود استفاده می‌کردند.
در قرن 16، سن نو ریکیو در اتاقی کوچک که پوشیده شده از کفپوش تاتامی بوده مراسم چای ژاپنی را با کمک مواد کاملا طبیعی برگزار کرد.
در قرن 17، تقریبا تمامی خانه ها از کفپوش تاتامی استفاده می کردند. امروزه نیز در خانه های مدرن حداقل یک یا دو اتاق وجود دارد که مانند اتاق های ژاپن باستان از کفپوش تاتامی در آن ها استفاده شده است.

کفپوش تاتامی

کفپوش تاتامی

آیا قصد خرید کفپوش های تاتامی را دارید؟ و به دنبال اطلاعات درمورد محصولات فومی هستید؟ پس این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا به پاسخ تمام سوال هایتان برسید.
همان طور که در ابتدا گفته شد گذشته تاتامی به ژاپن و چین می‌رسد، همان زمان که کشاورزان کاه و چلتوک برنج را بهم می‌بافتند تا برای رفع خستگی روی آن ها استراحت کنند. با گذشت زمان این عمل یک هنر و یک عصر دستی به حساب آمد و مورد توجه همگان بخصوص ثروتمندان در آمد.
امروزه شکل و مواد تشکیل دهنده تاتامی نسبت به قرن 15 خیلی تفاوت ییدا کرده است. علت این موضوع هم روی کار آمدن علم شیمی و به کار بردن مواد پتروشیمی می‌باشد. موادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در تولید تاتامی ها دخیل هستند عبارتند از: پیگمنت، پلی اتیلن، اسید بنزوئیک، اکسید آهن، خشک کن کبالت، پلی آمید، استون، اسید استئاریک ۱۸۰۱، فوکو 7000 AC  ،چسب کموزیل، پلی اتیلن، EVA و… میزان استفاده از این مواد متفاوت است و به تولید کننده و نوع تولید بستگی دارد.

تاتامی با کیفیت

در خرید تاتامی نباید فقط ضخامت را مورد بررسی و مهم ترین ملاک در نظر بگیرید. اما در برخی از شرایط و برای خرید تاتامی در مواردی خواست (برای باشگاه، سالن رزمی) ضخامت هم مورد مهمی محسوب می‌شود. یکی از ویژگی ها و خاصیت های کفپوش تاتامی که آن را نسبت به کفوش های دیگر متمایز میکند. قابلیت انعطاف پذیری و نرمی این کفپوش ها است. یعنی هر چه از فشار راه رفتن یا تمرین حرکات ورزشی کفپوش ها فرو بروند ولی بعدش تاتامی ها به سرعت به حالت اولیه خودشون برمی‌گردند.

که این برگشت پذیری به مقدار درصد EVA بستگی دارد و با کیفیت رابطه مستقیم دارد. البته این موضوع را باید بدانید که هر چه ضخامت بالاتر برود برگشت پذیری کفپوش ها کمتر می‌شود در حالی که تحمل وزن آنها بالاتر می‌رود. تحمل وزن در ضخامت های مختلف متفاوت است.

به طور تقریبی متوسط تحمل وزن نقطه ای به صورت زیر است:
. 10 میلی متر تا وزن 45 کیلوگرم
. 20 میلی متر تا وزن 70 کیلو گرم
. 25میلی متر تا وزن 97 کیلو گرم
. 30 میلی متر تا وزن 125 کیلوگرم
. 40 میلی متر تا وزن 145 کیلوگرم
. 50 میلی متر تا وزن 170 کیلوگرم
. 60 میلی متر تا وزن 185 کیلوگرم
. 70 میلی متر تا وزن 205 کیلو گرم

کفپوش تاتامی

وزن خود این تاتامی ها نیز تقریبا عبارتند از:
.   20 میل 2000 گرم
.   25 میل 2500 گرم
.   30 میل 3000 گرم
.   40 میل 3500 گرم
.   45 میل 4000 گرم
.   50 میل 4500 گرم
.   60 میل 5500 گرم
.   70 میل 6500 گرم

کفپوش ورزشی

کفپوش تاتامی با ضخامت 25میل به بالا جز کفپوش ورزشی محسوب می‌شوند. که با تراکم بالا و استانداردهای جهانی تولید و عرضه می‌گردند. کاربرد این نوع تاتامی ها اکثرا برای ورزش هایی چون: کاراته، تکواندو، ووشو و تمامی ورزش های رزمی می‌باشد. این کفپوش ها به خاطر قابلیت برگشت پذیری و انعطافی که دارند آسیب هایی که ممکن است حین تمرین برای ورزشکاران پیش بیاید را کاهش می‌دهند. تاتامی های 20 میل مناسب برای کودکان 25 تا 50 میل هم مناسب برای باشگاه های بزرگسالان می‌باشد.

تاتامی رزمی

کفپوش تاتامی مناسب ترین کفپوش برای ورزش هایی مانند کاراته، جودو، ژیمیناستیک.
تاتامی رزمی با جذب و دفع ضربات ورزشکاران از آسیب های احتمالی جلوگیری می‌کند. برای اینکه عملکرد عالی داشته باشد باید از مواد EVA مرغوب استفاده شود تا تاتامی ها شکننده و سفت نباشند. به این منظور تاتامی رزمی علاوه بر اینکه ایمنی برای حرکات را ایجاد می‌کند باعث می‌شود که حرکات بهتر و دلچسب تر انجام شود.

قیمت تاتامی رزمی

عواملی چون ضخامت، ابعاد، متراژ بر قیمت تاتامی تاثیر گذار است. مقدار EVA و پلی اتیلن که برای تولید تاتامی داخل محصول استفاده شده است نیز تاثیراتی در تایین قیمت دارد. تقریبا می‌شود قیمت کفپوش را بر مبنای ضخامت و مقدار eva نسبت به پلی اتیلن حساب کرد. اگر هنگام تولید EVA از حد استاندارد کمتر باشد باعث می‌شود که کفپوش تولید شده شکننده باشد و کیفیت خوبی نداشته باشد.

هنگام سفارش قیمت به ضخامت هم خیلی بستگی دارد، چون هرچقدر ضخامت بالاتر باشد مواد تولید هم میزانش افزایش میابد و درنتیجه قیمت کفپوش ها نیز بیشتر می‌شود. رنگ هایی مثل آبی و قرمز نسبت به رنگ سبز و زرد از قیمت بالاتری برخوردارند ولی خیلی کم در قیمت نهایی کفپوش های تاتامی رزمی تاثیر دارند. قیمت تاتامی ها برحسب متر مربع است. این در حالی است که بقیه محصولات فومی مانند: استپ، تخته شنا، مت یوگا، آجر بوگا، دوقلو شنا، اسباب بازی های فومی قیمتشان برحسب تعداد محاسبه می‌شود.

 

مجموعه پالیزفوم با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب کفپوش های تاتامی را در ابعاد متفاوت (100*100 و 50*50) و هر ضخامتی که مورد نیاز شما باشد، تهیه و تولید می کند. مشتریان پالیزفوم با اعتماد به مجموعه ما بیش از نیم دهه است که از کفپوش و محصلات ما خریداری و استفاده می‌کنند. برای مثال میتوان به: شهرداری، فدراسون های ورزشی سایر استان ها، باشگاه های رزمی، ارگان های دولتی و غیر دولتی، مهد کودک ها و… اشاره کرد.

خصوصیات کفپوش های تاتامی پالیزفوم:
.1 تنوع رنگ و طرح
.2 تولید از فوم نرم و بهداشتی
.3 کیفیت بسیار بالا
.4 قابل شستشو بودن این کفپوش ها(با آب و شوینده های معمولی)
.5 مناسب بودن قیمت این کفپوش ها
.6 قابل استفاده در باشگاه های ورزشی کاراته، کونگ فو، تکواندو، مهد کودک و اتاق کودک

«به منظور حذف واسطه و خرید مستقیم از کارخانه با کارشناسان فروش مجموعه پالیزفوم تماس بگیرید»

نظرات کاربران

ثبت نظر