خانه‌های فومی ضد زلزله در ژاپن

خانه‌های فومی ضد زلزله در ژاپن

خانه‌های فومی ضد زلزله در ژاپن

یک سازنده‌ی خانه‌های مدو لار ژاپنی به‌عنوان یک متریال ساختمانی بسیار ارزشمند «فوم پلی استایرن» را معرفی کرد. این خانه‌های فومی پلی استایرنی به شکلی فراوان در برابر زلزله مقاوم بوده و قیمت ارزان، سرعت‌بالای ساخت و دارا بودن. ویژگی‌های عایق حرارتی، آن‌ها را به متریالی بسیار جالب‌توجه تبدیل کرده است.

خانه‌های فومی ضد زلزله در ژاپن

این خانه‌های فومی گنبدی شکل پلی استایرنی از 15 سال پیش تاکنون در ژاپن ساخته می‌شدند. اما سال 2016 تقاضا برای این خانه‌های فومی فوق سبک به شکلی چشم‌گیر افزایش یافت و دلیل آن نیز زلزله‌ی 7 ریشتری کوماموتو بود. تلفات این زلزله 49 کشته و 3000 زخمی بود. در جریان این زلزله 44 هزار نفر ناچار به ترک منازل خود شدند. خانه‌هایی که فروریخته یا طعمه‌ی حریق شده بودند. برخی از این افراد همچنان نیز در خانه‌های موقت زندگی می‌کنند. خانه‌های فومی معمولی در کوماموتو و اویتا ازنظر سازه‌ای با مشکلات عمده‌ای روبرو شده بودند. اما تنها جایی که این زلزله را به‌خوبی پشت سر گذاشته و هیچ آسیبی ندیده بود.

محدوده‌ی روستایی کیوشو یعنی مجموعه‌ی 480 خانه‌ی گنبدی شکلی بود؛ که به صورتی کاملاً فشرده کنار هم قرارگرفته و توسط Japan Dome House ساخته‌شده بودند.
این شرکت ژاپنی بالغ‌بر یک دهه درباره‌ی مقاومت خانه‌های سبک پلی استایرنی خود در برابر زلزله سخن گفته بود. اما درواقع زلزله‌ی کوماموتو درنهایت مردم را قانع کرد که صحبت‌های این شرکت چیزی بیشتر از تبلیغ است. قطعات فوم پلی استایرنی که برای ایجاد یک‌خانه‌ی گنبدی شکل به همدیگر چسبانده می‌شوند. این خانه‌های فومی تنها 80 کیلوگرم وزن‌دارند و نبود تیر و ستون در این ساختار، آن را به مدلی بسیار عالی در برابر زلزله تبدیل می‌کند.
ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که این شرکت ژاپنی در ساخت‌وسازهای خود از فوم پلی استایرن معمولی استفاده نمی‌کند.

آن‌ها با استفاده از یک تکنولوژی اختصاصی، نسل جدیدی از مواد را تولید کرده‌اند که نسبت به مواد مصرفی ظروف و بسته‌های مواد غذایی بسیار مقاوم‌تر هستند. ابعاد واحدهای پلی استایرن معمولی تا 50-60% اندازه‌ی واقعی مونومر استایرن افزایش می‌یابد. همین موضوع باعث جذب مقادیر زیادی اکسیژن در این حالت می‌گردد. شرکت خانه‌های گنبدی ژاپن شیوه‌ی جدیدی را توسعه داده که در آن ابعاد مونومرهای استایرن تنها تا 20% افزایش می‌یابند. این موضوع جذب اکسیژن را کمتر می‌کند. که تأثیر مستقیمی با محکم شدن این ماده به نسبت فوم‌های متداول دارد و درعین‌حال قابلیت‌های عایق بودن آن را نیز حفظ می‌کند.

خانه‌های فومی ضد زلزله در ژاپن
یک‌ خانه‌ی گنبدی در عرض یک هفته و با تیمی تشکیل‌شده از سه نفر تکمیل می‌شود. در چنین خانه‌های فومی از قطعات مدو لار استفاده‌شده و قیمت آن برای زیربنای 36 مترمربعی و ارتفاع 3 متری سقف بین 7-8 میلیون ین ژاپن (68700 تا 78500 دلار آمریکا) هست. ازآنجاکه فوم پلی استایرن دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی نمی‌شود و ریسک هجوم موریانه‌ها نیز در مورد آن صادق نیست. چنین خانه‌هایی بسیار بادوام بوده و عمری طولانی برای آن‌ها تخمین زده می‌شود.
یکی دیگر از مزایای خانه‌های فومی گنبدی پلی استایرنی این است که فضاهای آن‌ها به شکلی باورنکردنی قابل تنظیم هستند. همین موضوع به مالکان خانه‌ها این امکان را می‌دهد که رنگ تعلق خود را به فضای خانه ببخشند. این خانه‌های گنبدی فومی می‌توانند به‌عنوان اقامتگاه‌های دائمی، مهمان‌خانه و حتی هتل‌های کوچک کاربرد داشته باشند. ازآنجاکه ساخت این خانه‌ها سریع بوده و نسبتاً ارزان محسوب می‌شوند می‌توانند به‌عنوان سکونتگاه موقت در مواقع بروز بحران و بلایای طبیعی نیز به کار روند.
بنا به ادعای این شرکت ژاپنی، هرساله در ژاپن 100 عدد از این خانه‌های گنبدی پلی استایرنی به فروش می‌رسند.

خانه‌های فومی ضد زلزله در ژاپن

مزایای استفاده از خانه‌های فومی

مزایای استفاده از خانه‌های فومی ضد زلزله عبارت است از:

  1. قیمت بسیار ارزان و مناسب
  2. زمان کمی برای ساخت این خانه‌ها موردنیاز است
  3. دوام و طول عمر بالا
  4. می‌توان فضای داخلی و خارجی خانه را طراحی و تغییر داد
  5. امکان رنگ‌آمیزی فضای داخلی و خارجی خانه
  6. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این خانه فومی این است که به خاطر متر یال اصلی این منازل که فوم پلی استایرن مخصوص است. این خانه‌ها اکثرا سالم هستند و دچار پوسیدگی و زنگ زدگی نمی شوند در نتیجه موریانه و حشرات به آن نفوز پبدا نخواهند کرد.

 

خانه‌های فومی

منبع: rokna.net

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *