فوم پارکت پالیزفوم چیست؟

فوم پارکت پالیزفوم

فوم پارکت پالیزفوم چیست؟ چه کاربردی دارد؟

فوم پارکت پالیزفوم که نام دیگر فوم رول است؛ یک فوم الاستومری با چگالی کم هست که فوم پارکت پالیزفوم را با نام‌های فوم سایلنت، فوم عایق و فوم کفپوش نیز می‌شناسند. فوم پارکت پالیزفوم به‌منظور جلوگیری از انتقال هوای سرد و گرم به کف ساختمان و فضای داخل مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که این فوم یک محصول عایق حرارت و عایق صوت است که در زیر پارکت به کار می‌رود.

اکنون شما تا حدودی متوجه کاربرد فوم پارکت و موضوع کلی مقاله شده‌اید. بنابراین اگر شخصی هستید به نصب پارکت علاقه دارید و یا شغل شما این است. حتی اگر شما فردی هستید که دوست دارید همیشه اطلاعاتتان در همه زمینه‌ها بالا باشد به شما پیشنهاد می‌کنیم تا این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

فوم عایق یکی از وسایلی است که برای نصب پارکت و لمینت به آن نیاز دارید. می‌توانیم بگوییم جز ضروری‌ترین وسایل نخواهد بود اما این فوم به‌تنهایی قادر بالا بردن کیفیت نصب و طول عمر بیشتر کفپوش خواهد بود. اصلاً هدف از نسب فوم کفپوش، بهبود کیفیت نسب و افزایش طول عمل پارکت و لمینت است.

در ادامه این مقاله بیشتر توضیح خواهیم داد که فوم پارکت پالیزفوم چیست؟ به چه منظور نصب می‌شود.

فوم پارکت پالیزفوم

کاربرد فوم پارکت پالیزفوم

برای نصب پارکت و لمینت ابتدا، زیر کفپوش‌ها را فوم سایلنت نصب می‌کنند. آیا می‌دانید که به چه منظور فوم سایلنت را نصب می‌کنیم؟

اصلی‌ترین دلیل آن این است که پس از نصب پارکت و لمینت حدوداً 2 میلی‌متر بین کف زمین و پارکت فضای خالی است. این فوم در زیر پارکت و لمینت نصب می‌شود تا دیگر هیچ صدایی هنگام راه رفتن ایجاد نشود.

وجود یک‌لایه فوم رول در زیر لمینت و پارکت موجب ایجاد خاصیت ضربه‌گیری در فوم می‌شود.

استفاده از فوم پارکت پالیزفوم در زیر پارکت و لمیت باعث می‌شود بافت این کفپوش‌ها آسیب نبینند که این موضوع باعث افزایش عمر مفید خواهد بود.

به طبع وجود یک‌لایه نرم بین پارکت – لمینت با سطح سرامیکی – سیمانی زمین، باعث جلوگیری از برخورد این کفپوش با سطح سفت‌وسخت می‌شود.

فوم زیر پارکت را در کدام مرحله باید نصب کنیم؟ نصب پارکت و لمینت به چه صورت است؟

فوم پارکت پالیزفوم

 1. ابتدا قبل از شروع عملیات نصب باید تراز بودن سطح زمین را موردبررسی قرار دهید.

باید به‌طور کامل تمام پستی بلندی‌ها، شیب‌ها و… درست شوند و روی سطح زمین هیچ ناهمواری وجود نداشته باشد. اگر کف زمین از جنس سرامیک است شکستگی‌ها را حتماً موردبررسی قرار دهید. اگر کف زمین از جنس بتن و سیمان است، صاف بودن و هموار بودن آن موردبررسی قرار گیرد.

وجود ناهمواری در سطح زمین و نصب کفپوش روی ناهمواری موجب می‌شود تا پس از گذشت زمان کوتاهی کفپوش آسیب ببیند و صداهای بدی هنگام راه رفتن روی آن ایجاد خواهد شد.

پس قبل از نصب مهم‌ترین کار زیرسازی سطح زمین است.

 1. در این مرحله فوم پارکت را به‌صورت مرحله‌ای از رول باز می‌کنیم و روی زمین قرار می‌دهیم تایل های لمینت یا پارکت را به آن وصل می‌کنیم.

تایل ها را تا جایی که فوم پارکت قرار دارند نصب می‌کنید. پس از اتمام یک رول دیگر فوم پارکت را برداشته و آن را مرحله‌به‌مرحله باز می‌کنیم و کفپوش‌ها را روی آن نصب می‌کنیم.

این کار را تا جایی که کفپوش در تمام فضای موردنظر نصب شود ادامه می‌دهیم.

مزیت استفاده از فوم پارکت پالیزفوم

 1. محافظت از پارکت
 2. محکم بودن جای تایل های پارکت و لمینت
 3. ایجاد خاصیت ضربه‌گیری در کفپوش
 4. عایق برودتی
 5. عایق صوتی
 6. کم کردن احتمال آسیب به بافت پارکت و لمینت
 7. جلوگیری از ایجاد صداهای اضافی و مزاحم هنگام راه رفتن

فوم پارکت پالیزفوم

انواع فوم پارکت

تا این قسمت مقاله متوجه شدیم که فوم پارکت پالیزفوم چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ چگونه نصب می‌شود؟

اما قبل از خرید فوم سایلنت باید این موضوع را بدانیم که انواع متفاوت فوم را نام ببرید؟

دسته‌بندی کلی فوم پارکت عبارت است از:

 • فوم پارکت معمولی:

فوم معمولی باکیفیت و ضخامت استاندارد تولید و در بازار عرضه می‌شود. کاربرد این فوم تنها به فوم برای پارکت و لمینت محدود نمی‌شود اما برای فوم زی پارکت و لمینت بسیار خریداری می‌شوند. ضخامت 1.5 – 2 میلی‌متر این فوم برای زیر پارکت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • فوم پارکت سایلنت:

فوم سایلنت نسبت به فوم معمولی کیفیت بالاتری دارد بنابراین به‌عنوان یک عایق برای زیر پارکت بهتر عمل خواهد کرد. فوم سایلنت به نسبت فوم معمولی فشرده‌تر است. این فشردگی باعث می‌شود تا فوم سالنت دوام و استحکام بالاتری نسبت به فوم معمولی داشته باشد.

زمانی که پارکت یا لمینت روی سرامیک نصب نمی‌شود و قرار است روی سطح بتنی قرارگیری؛ بحرین گزینه استفاده از فوم سایلنت است. علت این پیشنهاد نیز این است که فوم سایلنت محافظت بیشتری از پارکت و یا لمینت خواهد کرد و از آسیب بافت کفپوش جلوگیری بیشتری می‌کند.

 • فوم پارکت ویسکوز (فوم متال سایلنت)

فوم پارکت متان دقیقه مشابه با فوم سایلنت است تنها تفاوت این دو فوم با یکدیگر این است که، فوم متال سایلنت یک‌لایه محافظ آلومینیومی دارد.

وجود این لایه آلومینیومی باعث می‌شود تا خاصیت عایق حرارتی بودن این فوم افزایش پیدا کند و برای منازل یا محیط‌هایی که سیستم گرمایش از کف دارند بسیار مناسب است.  حتی اگر شما در محیطی زندگی می‌کنید که آب‌وهوای مرطوبی دارد باید از فوم متال سایلنت استفاده کنید. زیرا فوم ویسکوز در این زمینه می‌تواند محافظت بهتری از بافت کفپوش نسبت به سایر فوم‌ها داشته باشد.

فوم پارکت پالیزفوم

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *